تبلیغات
آموزش سریع کامپیوتر.: www.QLC.ir :. - گوگل Buzz چیست؟
دوشنبه 6 اردیبهشت 1389  06:56 ق.ظ    ویرایش: سه شنبه 7 اردیبهشت 1389 06:53 ق.ظ
توسط: خسروی
نوع مطلب: اینترنت و ای میل ،

گوگل هم پس از چندین بار تلاش ناموفق برای ورود به دنیای سایتهای اجتماعی، برای بار چندم طی یک اقدام جالب دوباره قدم به این دنیای شگفت انگیز گذاشت. از اقدامات گذشته گوگل می توان به اورکات و جایکو اشاره کرد. اما بازار سایتهای اجتماعی که بخش اعظمی از ساختار حال و آینده اینترنت را تشکیل می دهند چیزی نیست که غول بزرگ اینترنت بتواند از ورود به آن چشم پوشی کند.


پروژه جدید گوگل که به تازگی رونممایی هم شده Buzz نام دارد. البته باید بگویم اگر از خوانندگان این وبلاگ یا از کاربران همیشگی گوگل باشید می توان گفت قبلا بدون اینکه متوجه باشید از قسمتی از Buzz استفاده کرده اید و آن پیامهای است که معروف هستند به Status Massage و قبلا درباره آنها نوشتم. حالا همین پیامهای ساده هستند که در پروژه Buzz کمی به آنها اهمیت داده شده تا تبدیل به یک ابزار قدرتمند شوند.

نکته جالب این است که برای استفاده از Buzz نیازی نیست به سایت جدیدی مراجعه کنید این Buzz است که به سراغ شما می آید. به تدریج یک لینک جدید به اکانت Gmail شما افزوده می شود به نام Buzz که با استفاده از آن می توانید از این سرویس جدید استفاده کنید. با توجه به آنچه که در مورد این سرویس منتشر شده به نظر می آید گوگل سعی کرده کاستی های سرویسهای رقیب را رفع کرده و سپس امکانات جدید را اضافه کند. از جمله اینکه Buzz فیلم و عکس را در همان محل خودش نمایش می دهد  و لازم نیست برای دیدن عکس یا فیلم به صفحه جدیدی مراجعه کنید. دوم اینکه این سرویس به صورت خودکار تمام کسانی را که با انها ارتباط ایمیلی دارید به عنوان دوست به لیست شما اضافه می کند و البته شما هم می توانید افراد بیشتری را دنبال کنید. به این ترتیب دیگر نیازی به رجوع به یک سایت دیگر و پیداکردن دوستان قدیمی و دنبال کردن آنها در نیست.

نسخه موبایل Buzz هم تنها یک نسخه کوچک از سرویس اصلی نیست بلکه ویژگیهای بیشتری هم دارد. از جمله اینکه تمامپیامهایی که با استفاده از موبایل منتشر می شوند حاوی موقعیت ارسال هم هستند و این یعنی می توان فهمید هر پیامی از چه مکانی ارسال شده است و این می تواند کارایی سایتهای اجتماعی را افزایش دهد. جالبترین نکته در مورد Buzz این است که این سرویس قابل توسعه توسط کاربران است و گوگل بخشی را مستقلا برای توسعه پروژه توسط همه کاربران در نظر گرفته است.
در کشور ما چند روزی است که استفاده از Gmail و کلا پروتکل https با مشکل همراه است. مسئولین آگاه کشور هم قبلا به این نتیجه رسیده بودند که استفاده از سایتهای اجتماعی برای جوانان مضر است و همه را فیلتر کرده بودند. حالا با افزوده شده Buzz به Gmail و استفاده Gmail از Https (در همین رابطه بخوانید: سردار احمدی مقدم ،شنود غیر قانونی و https ) اوضاع وخیم تر هم می شود. Gmail یکی از پراستفاده ترین سرویس های ایمیل در دنیا و در کشور ما است به همین دلیل نمی توان آنرا به همین راحتی فیلتر کرد (البته "ما می توانیم" را فراموش کرده بودم) از طرفی هم جوانان نباید از سایتهای اجتماعی استفاده کنند و این سرویس جدید در داخل Gmail پنهان شده پس چه باید کرد؟
بنده پیش نهاد می کنم که با استفاده از نرم افزارهایی مانند Outlook یا Thunderbird یک نسخه پشتیبان از اکانت Gmail خود تهیه کنید تا ببینیم وضعیت در آینده چه خواهد شد.
فکر می کنید آینده Gmail با توجه به تبدیل شدن HTTPS به گزینه پیش فرض و همچنین افزوده شدن Buzz به آن در کشور ما چه خواهد بود؟


http://www.iclub.ir/what_is_Google_BUZZ

   


نظرات()   

آموزش سریع کامپیوتر.: www.QLC.ir :.

Quick Learning Computer