تبلیغات
آموزش سریع کامپیوتر.: www.QLC.ir :. - بلاگرول چیست؟
چهارشنبه 2 تیر 1389  06:03 ب.ظ    ویرایش: - -
توسط: خسروی
نوع مطلب: وبلاگ و سایت ،

 یک بلاگرول (Blogroll) لیستى از وب سایتهایى است که مرتبا به صورت لینک در وبلاگ ها استفاده مى شوند. این لیست لینکها جهت مرتبط کردن علاقمندى هاى صاحبان سایتها با یکدیگر و ایجاد پیوستگى با وبلاگهاى دیگر استفاده مى شوند. باید همینجا ذکر کنم که بلاگرولینگ (Blogrolling) یک اسم یا برند تجارى است.

 یک بلاگرول (Blogroll) لیستى از وب سایتهایى است که مرتبا به صورت لینک در وبلاگ ها استفاده مى شوند. این لیست لینکها جهت مرتبط کردن علاقمندى هاى صاحبان سایتها با یکدیگر و ایجاد پیوستگى با وبلاگهاى دیگر استفاده مى شوند. باید همینجا ذکر کنم که بلاگرولینگ (Blogrolling) یک اسم یا برند تجارى است.

Jason DeFillippo در بلاگرولینگ ابزارى ساخت که جهت آسان افزودن لینک به سایتها اکنون به صورت استاندارد درآمده است. دقیقا مانند کلینکس که اکنون به جاى دستمال کاغذى بکار مى رود بلاگرولینگ نیز به لینکهاى به هم پیوسته وبلاگها اطلاق مى شود. ما هم براى راحتى کار زین پس براى اشاره به لینکهاى مرتبط از واژه بلاگرول استفاده مى کنیم. چرا یک وبلاگ نویس یک بلاگرول در سایتش نیاز دارد؟ بلاگرول ها براى نشان دادن ارتباط بین وبلاگها استفاده مى شوند.

با داشتن یک بلاگرول، شما به خوانندگانتان مى گویید:« اینها وبلاگهاى دیگرى هستند که من دوست دارم، شما باید به آنها هم سرى بزنید.» در سطحى بالاتر، بلاگرول مى گوید: «اینجا جامعه وبلاگ نویسى است که من به آن تعلق دارم، من دراین گروه جاى مى گیرم.». بلاگرول چگونه کار مى کند؟ ابزارهایى مانند بلاگرولینگ (blogrolling.com) افزودن یک سایت به بلاگرول را بسیار ساده کرده است. با استفاده از ابزارى مانند بلاگرولینگ شما مى توانید از سایتى بازدید کرده و تنها با دو کلیک، لینکى به وبلاگ خود اضافه کنید. شما تنها چند خط کد به تمپلیت وبلاگ خود مى افزایید و سپس با استفاده از سایت بلاگرولینگ لینکها را اضافه مى کنید. پس از آن نه نیازى به دانستن HTML دارید و نه دستکارى در فایل ها یا تمپلیت هاى سایت، بلکه تنها با کلیک روى چند دکمه لینک جدیدى در وبلاگتان ظاهر مى شود. توجه داشته باشید که بلاگرولینگ یک ابزار میزبان (Host) براى شماست. این به معنى آن است که مسئول نگهدارى لینکهاى نمایش داده شده در وبلاگ شما بوسیله سخت افزار و نرم افزار خویش است. پس در صورتى که بلاگرولینگ سرویس خود را متوقف کند لیست لینکهاى شما نیز از بین خواهد رفت. آیا داشتن یک بلاگرول هزینه اى هم دارد؟ قرار دادن لینکها در سایت شما همیشه رایگان است -، در صورتى که بدانید چگونه.

بعلاوه استفاده از بلاگرولینگ براى آسان تر کردن این فرایند در حال حاضر رایگان است. با این حال براى حذف نام تجارى Blogrolling.com و استفاده از امکانات پیشرفته تر آن باید بهاى کمى بپردازید. آیا یک وبلاگ حتما باید داراى یک نوع بلاگرول باشد؟ نه -، بلاگرول ها به هیچ وجه الزامى نیستند با این حال داشتن یک بلاگرول به شما کمک مى کند تا بیشتر خود را بیان کرده و نقش فعالترى در جامعه وبلاگى ایفا نمایید. بلاگرول پدیده اى با اثر دوطرفه است. با لینک دادن به یک وبلاگ شما شانس خود را براى لینک داده شدن از طرف سایتهاى دیگر افزایش مى دهید. این لینک دادن ها بین وبلاگها باعث رواج و ارزش بیشتر آنها مى شود. هرچه لینک بیشترى به سایت شما داده شود مخاطب بیشترى جذب سایت شما شده و باعث ارزش گذارى (Ranking) بالاتر سایت شما توسط موتورهاى جستجو مى گردد.

یک بلاگرول به شما کمک مى کند با نمایش نزدیک بودن خود به وبلاگهاى دیگر، از طرف آنها لینک داده شوید. اگر من یک بلاگرول در وبلاگم نداشته باشم چه اتفاقى ممکن است بیفتد؟ شما ممکن است هیچ وقت تفاوتى احساس نکنید. یک بلاگرول براى دستیابى به هرآنچه از سایتتان انتظار دارید حیاتى و ضرورى نیست بلکه تنها، ابزارى است که مى توانید از آن براى افزودن محتواى مفید به ویلاگ خود و شروع به مشارکت در جامعه وبلاگى استفاده کنید. چگونه انتخاب کنم چه چیزى را به بلاگرول بیافزایم؟ این یک تصمیم شخصى است. به نظر من سایتهایى که از خواندن آنها لذت مى برید و نیز سایتهایى که با آنها ارتباط شخصى دارید. بعلاوه این را هم باید در نظر گرفت که مخاطبین هدف شما چه کسانى هستند و به چه چیزى علاقمندند؟ بلاگرول شما راه دیگرى است براى جذب مخاطبین هدف. آیا لینکها خوانندگان را از سایت من به جاى دیگرى کوچ نمى دهد؟ بله، یک بلاگرول دعوتى است براى گریختن از سایت شما. به بلاگرول به عنوان یک سرویس ارزش افزوده براى سایتتان فکر کنید. شما خوانندگانى خواهید داشت که به سایت شما مى آیند تنها براى اینکه سایت دیگرى را بیابند و دیگر هرگز برنگردند. شما نمى توانید نظر همه خوانندگان را جلب کنید -، اما مى توانید به آنها در ادامه دادن راهشان کمک نمایید. با داشتن بلاگرول شما یک سرویس با ارزش فراهم مى کنید -، سرویسى که توسط دیگران نیز در جامعه وبلاگى فراهم مى شود. شما ممکن است یک خواننده بالقوه را از دست بدهید اما مى توانید دو خواننده دیگر از وبلاگى دیگر بدست آورید. جامعه دست به دست هم مى دهند تا به خوانندگان کمک کنند آنچه مى خواهند بیابند. با گذشت زمان بهاى بدست آمده معمولا به ریسک هاى آن مى چربد. چگونه مى توانم اطمینان حاصل کنم سایتم در لیست بلاگرول سایتهاى دیگر قرار دارد؟ قسمت سخت ماجرا همین جاست. شما باید توجه سایر وبلاگ داران را به خود جلب کنید و امیدوار باشید که از وبلاگ شما خوششان بیاید.

توصیه من این است که علاقه خود را تعریف کرده و سایر و بلاگ دارانى را که در باره علایق شما مطلب مى نویسند پیدا کنید. به وبلاگشان لینک دهید و کامنتهاى حائز ارزش در ذیل مطالبشان درج کنید. هرکارى از دستتان بر مى آید بکنید تا تشویق شوند وبلاگ شما را بخوانند. مثلا ایمیلى بفرستید و خودتان را معرفى کنید. سعى نکنید زیاد هم سماجت کنید. شخصا دوست ندارم براى لینک دادن مورد فشار قرار بگیرم بلکه ترجیح مى دهم خودم قضاوت کنم. از تاکتیکهاى شبیه اسپم استفاده نکنید. یک مثال آن ارسال کامنتهاى بى فایده تنها براى لینک دادن به سایت شماست. این امر شما را در لیست سیاه قرار داده و مانع لینک دادن به شما حتى در آینده مى شود. همه و همه بلاگرول راهى است براى کمک به یافته شدن سایتتان توسط خوانندگان و نگاه کردن به آن به عنوان جزئى از یک جامعه بزرگتر وبلاگى.

   


نظرات()   

آموزش سریع کامپیوتر.: www.QLC.ir :.

Quick Learning Computer